Державна підсумкова атестація 2015 - 2016
ДПА в 2016 році пройде у формі ЗНО: нововведення, обов’язкові предмети
На початку червня цього 2015 р., колегія МОН прийняла рішення про те, що абсолютно всі випускники шкіл України, здаватимуть ДПА в 2016 році безпосередньо у формі ЗНО. Також дані нововедення стосуватимуться і всіх тих студентів, які здобувають середню освіту у різноманітних ВНЗ І – ІІ рівнів акредитації.
Слід відзначити, що обов’язковий перелік предметів, який необхідний для сдачі зовнішнього незалежного оцінювання, залишиться незмінним. А це означає, що обов’язкові предмети, необхідні для сдачі ДПА 2016 будуть наступними:
1. Українська мова;
2. Іноземна мова;
3. Історія України або математика.
У випадку, якщо для вступу у вищий навчальн. заклад, випускникам знадобляться інші предмети, а вірніше сертифікати з деяких інших предметів, то вони матимуть можливість скласти ЗНО, при цьому, сдавати ДПА із цих предметів не буде потреби.
Державна підсумкова атестація 2014
Увага! Зміни до ДПА 2014
Міносвіти відмовилося від обов’язкових збірників ДПА
У Міністерстві освіти і науки вирішено відмовитися від багаторічної практики застосування єдиних збірників завдань під час проведення державної підсумкової атестації школярів 4-х, 9-х, та 11-х класів. Освітнє відомство розширило повноваження педагогічних колективів навчальних закладів та врахувало інтереси учнів і їх батьків при проведенні державної підсумкової атестації учнів у 2013/14 році у виборі способу проведення ДПА. Зокрема, у роз’яснювальному листі МОН щодо проведення державної підсумкової атестації зазначається, що загальноосвітні навчальні заклади зможуть обирати спосіб проведення державної підсумкової атестації: або за збірниками завдань, затвердженими Міністерством освіти і науки, або у вигляді письмових робіт за завданнями, розробленими Інститутами післядипломної педагогічної освіти. Виняток становитимуть державна підсумкова атестація з української мови у 9 класі (диктант) та державна підсумкова атестація з української мови в 11 класі (переказ), що мають бути проведені за збірниками завдань, затвердженими МОН. У міністерстві зазначають, що всі рекомендації щодо проведення державної підсумкової атестації, викладені у листі від 14.02.2014 № 1/9-115, залишаються чинними. Також для проведення державної підсумкової атестації у міністерстві пропонують школам використовувати збірники завдань для державної підсумкової атестації, що видані у 2011-2013 роках. Завдання для державної підсумкової атестації, що будуть підготовлені Інститутами післядипломної педагогічної освіти, мають відповідати державним вимогам до рівня загальноосвітньої підготовки учнів, передбаченими навчальними програмами та Критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти. Загальна кількість варіантів та завдань у варіантах буде визначена Інститутом післядипломної педагогічної освіти, проте їх зміст та обсяг мають відповідати вимогам щодо оцінювання рівня знань учнів. У міністерстві зазначають, що погодження завдань для державної підсумкової атестації відбуватиметься за спрощеною процедурою. Як відомо, обов’язковість використання збірників завдань при проведенні ДПА використовувалась екс-керівництвом МОН як інструмент тиску на вчителів та батьків щодо придбання навчальної літератури у приватного видавництва. Декілька років поспіль гриф "Рекомендовано Міністерством освіти і науки України" отримували збірники завдань "Центру навчально-методичної літератури". Чиновники Інституту інноваційних технологій і змісту освіти вимагали використання лише "легітимних" збірників завдань. Зокрема, директор інституту Удод звертав увагу регіональних управлінь освіти на необхідності використання лише збірників, що мають голограми з логотипом "Центр навчально-методичної літератури", зазначаючи, що інша продукція вважається контрафактною і не відповідає вимогам щодо проведення державної підсумкової атестації.
Згідно листа МОН № 1/9-158 від 20 березня 2014 року:
- Загальноосвітні навчальні заклади можуть обирати спосіб проведення державної підсумкової атестації: або за збірниками завдань, затвердженими Міністерством освіти і науки України, або у вигляді письмових робіт за завданнями, розробленими Інститутами післядипломної педагогічної освіти, за погодженням із Міністерством. Виняток становлять державна підсумкова атестація з української мови у 9 класі (диктант) та державна підсумкова атестація з української мови в 11 класі (переказ), які проводяться за збірниками завдань, затвердженими Міністерством освіти і науки України. Всі рекомендації щодо проведення державної підсумкової атестації, викладені у листі Міністерства освіти і науки України від 14.02.2014 № 1/9-115, залишаються чинними. Для проведення державної підсумкової атестації пропонуємо використовувати збірники завдань для державної підсумкової атестації, що видані у 2011-2013 роках.
- Завдання для державної підсумкової атестації, які будуть підготовлені Інститутами післядипломної педагогічної освіти, мають відповідати державним вимогам до рівня загальноосвітньої підготовки учнів, передбаченими навчальними програмами та Критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти. Загальна кількість варіантів та завдань у варіантах визначається Інститутом післядипломної педагогічної освіти, проте їх зміст та обсяг мають відповідати вимогам щодо оцінювання рівня знань учнів (наказ МОН України від 21.08.2013 № 1222 "Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти"). Погодження завдань із Міністерством відбуватиметься за спрощеною процедурою:
- до 5 травня поточного року Інститути післядипломної педагогічної освіти направляють завдання в електронному вигляді електронною поштою за адресою: so@iitzo.gov.ua; підтвердження погодження на використання завдань надсилатимуться після їх розгляду максимально оперативно також в електронному вигляді.
Останній дзвоник у школах має пролунати 30 травня
Міністерством освіти і науки визначено порядок закінчення навчального року та проведення державної підсумкової атестації у загальноосвітніх навчальних закладах у 2013/14 навчальному році. У цьому навчальному році навчальні заняття в школах мають бути завершені 30 травня та 31 травня у школах, які працюють за шестиденним робочим тижнем. Цього ж дня буде проведено свято "Останнього дзвоника". Навчальні екскурсії та навчальна практика учнів у 1-4 класах будуть проведені з 2 до 5 червня, у 5-8 і 10 класах з 2 червня до 13 червня. Також учні 4-х, 9-х та 11-х класів мають пройти державну підсумкову атестацію. ДПА у 4-х класах буде проведена з 13 по 22 травня, учні дев’ятих класів складатимуть шкільні іспити 2 до 16 червня, а одинадцятикласники з 23 по 29 травня. Документи про повну загальну середню освіту випускники отримають 31 травня - 1 червня. Учні 9-х класів документи про базову освіту отримають 18-19 червня. Ті випускники 11 класів, які планують вступати до вищих навчальних закладів після завершення навчального року складатимуть тести зовнішнього незалежного оцінювання. Цього року ЗНО розпочнеться 3 червня та триватиме до 27 червня. За цей час майбутні вступники зможуть скласти від 1 до 4 тестів ЗНО з 11 навчальних предметів. Розпочне програму ЗНО-2014 тест з іноземних мов. Як відомо, у Міністерстві освіти і науки повідомили про плани зменшення ваги шкільного атестата при вступі до вишів країни з 200 до 12 балів. Рішення має бути ухвалене найближчим часом.
Докладніше:
3. Додаток 2 до листа МОН від 14.02.14 "Переліки білетів для проведення атестації в усній формі."
Нормативні документи ДПА 2014 року
Нормативно-правова база державної підсумкової атестації (ДПА) учнів шкіл, що проводиться у 2014 році
Чинна нормативна база, що регулює проведення державної підсумкової атестації учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти в 2014 році:
"Про строки, форми, зміст і підготовку державної підсумкової атестації учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти у 2013/2014 навчальному році". Наказ МОН № 1658 від 29.11.13 року
"Про навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів та структуру 2013/2014 навчального року". Лист МОН № 1/9-349 від 20.05.13 року
Форму проведення ДПА школи оберуть самостійно, - МОН
В оприлюдненому плані Міністерства освіти і науки, яким визначено діяльність відомства у найближчі 100 днів передбачено, що проведення державної підсумкової атестації у школах відбуватиметься на засадах права вибору її форм безпосередньо навчальними закладами. Сама ж державна підсумкова атестація у 4-х, 9-х та 11-х класах традиційно буде проводитися за збірниками завдань, що затверджені МОН. Електронні версії всіх збірників завдань для ДПА буде розміщено в Інтернеті не пізніше 1 квітня. У Міністерстві освіти і науки запевнили, що відомство відмовиться від ганебної практики примусового придбання збірників завдань школярами та батьками, яку використовувалася попереднім керівництвом МОН.
У 4-х класах державна підсумкова атестація буде проведена з 13 до 22 травня із української мови та читання, математики. У навчальних закладах з навчанням російською, іншими мовами національних меншин можуть підлягати атестації і результати навчальної діяльності з мови навчання. Дев’ятикласники складатимуть шкільні іспити з 2 до 16 червня з п'яти предметів: української мови, математики, географії, біології, а також іноземної мови чи іншого гуманітарного предмета за вибором навчального закладу. У загальноосвітніх навчальних закладах (класах, групах) з поглибленим вивченням предметів, спеціалізованих навчальних закладах, ліцеях, гімназіях, колегіумах таким предметом за вибором може бути той, що вивчався поглиблено. З усіх обов’язкових предметів атестація має проводитися письмово. У разі проведення атестації за вибором, форму проведення атестації, усно чи письмово, обирають учні.
Державна підсумкова атестація з української мови для випускників 9-х класів проводитиметься 13 червня у формі диктанту. Конкретні дати проведення атестації з інших предметів визначають навчальні заклади за погодженням з відповідними управліннями освіти.
Державна підсумкова атестація для випускників 11-х класів, враховуючи графік проведення ЗНО, буде проведена у період з 23 до 29 травня з трьох предметів у письмовій формі. У цей період навчальні заняття для одинадцятикласників проводитися не будуть.
На 23 травня призначено проведення ДПА одинадцятикласників з української мови, що відбудеться у формі переказу. Дати проведення атестації з двох інших предметів (з історії України або математики (для учнів, які навчалися за універсальним профілем) чи з профільного предмета (для учнів, які навчалися в класах інших профілів) та з предмета за вибором учнів) визначать навчальні заклади. Результати державної підсумкової атестації виставляються у додатки до свідоцтв про базову загальну середню освіту та атестатів про повну загальну середню освіту та враховуються при визначенні середнього бала документа про освіту.
Cтроки проведення державної підсумкової атестації учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти у 2013/2014 навчальному році:
· 4 класи – з 13 по 22 травня 2014 року;
· 9 класи – з 2 по 16 червня 2014 року;
· 11 класи – з 23 по 29 травня 2014 року.